Zabezpieczenie ceramiczne lakieru przed zimą

Zima zbliża się wielkimi krokami. Oznacza to, że wraz z białym puchem czyhają również zagrożenia dla lakieru samochodu. W jaki sposób możesz im zapobiec? Czy jest to w ogóle opłacalne? Co wyróżnia folia ochronna warszawa na tle innych możliwości? Na podstawie moich doświadczeń postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest powłoka ceramiczna

Powłoka ceramiczna jest twardą powłoką ochronną, która ma za zadanie zabezpieczenie Twojego auta. W jaki dokładnie sposób? Powłoka podczas nakładania wypełnia chropowate kanaliki lakieru sprawiając, że staje się on zwyczajnie gładki. Ponad to tworzy warstwę pomiędzy lakierem, a brudem, dzięki czemu minimalizuje ryzyko uszkodzenia lakieru. Efektem ubocznym takiego działania jest znaczny połysk lakieru zwany również w gronie detailerów jako efekt lustra. Szczególnie dobrze sprawdza się on na samochodach o ciemnym lakierze.

Cechy dobrej ceramiki

W tym podrozdziale specjalnie zostało dodane słowo „Dobrej”. Zapewne zastanawiasz się czym różni się ceramika za 30 zł z aliexpress ,od certyfikowanej powłoki ceramicznej dostępnej wyłącznie w salonach detaliligowych. Przede wszystkim jest to temperatura topnienia. Ceramika najwyższej jakości nie jest w stanie się stopić. Przy temperaturze 2600 stopni Celsjusza jedynie podlega krystalizacji. Natomiast ceramika niskiej jakości topi się już przy 1600 stopniach. Zapewne pomyślisz, że nawet temperatura 1600 stopni to bardzo dużo. Różnica jest jednak znaczna. Podtopiona ceramika z automatu się zatyka, przez co traci swoje właściwości hydrofobowe. Ponad to jeśli się zespoli z lakierem samochodu nie będzie możliwości usunięcia jej w 100% podczas wymiany powłoki. Taki lakier wymaga już ponownego malowania. Warto też uwzględnić fakt, że certyfikat zapewnia również gwarancję producenta, której nie oferują najtańsze produkty. Zatem dobra powłoka ceramiczna auta jest odporna na wysokie temperatury, gwarantuje wysoką hydrofobowość przy odpowiednim dbaniu (mycie szamponem z kwaśnym PH, odświeżanie powłoki), odseparowuje brud i sól od lakieru oraz zapobiega płowieniu lakieru zapewniając gwarancję producenta.

Przygotowanie Auta

Zanim jednak przystąpisz do nałożenia powłoki ceramicznej będę zmuszony Cię przestrzec. Powłoka ceramiczna wbrew obiegowej opinii w żadnym stopniu nie maskuje rys auta. Dlatego też wskazane jest, by auto miało przeprowadzoną pełną dwuetapową korektę lakieru. Dzięki temu powłoka będzie świetnie się prezentować, oraz lepiej spełniać swoją rolę. Sam proces nakładania powłoki wymaga z kolei tego, by pomieszczenie było tak sterylne, jak tylko możliwe. Zapylony garaż może się w tym przypadku okazać niewystarczający. Po nałożeniu powłoka ta potrzebuje odczekać minimum 12 godzin zanim doschnie i będzie gotowa, do użytkowania codziennego. Warto też wspomnieć, że nie powinieneś nakładać powłoki na lakier świeżo nałożony na samochód, dopóki nie doschnie (kolejne 2 tygodnie zanim nałożysz powłokę) oraz na lakier nagrzany.

Powłoka ceramiczna, a inne zabezpieczenia

Poza powłoką ceramiczną, są jeszcze inne zabezpieczenia takie jak woski lub folie ochronne. W przypadku wosku skuteczność ochrony jest mniejsza i zdecydowanie krótsza. Jest to dobre chwilowe rozwiązanie na małą kieszeń. Natomiast folia zapewnia trwalszy efekt, ale z kolei ma mniejsze walory estetyczne. Co ciekawe istnieją na rynku folie, które są samoregenerujące się. Oznacza to, że dzięki takiej folii ponad to, że nie ma odprysków lakieru na aucie, można uniknąć niekiedy nawet zarysowań parkingowych. Jednak koszt nałożenia folii ochronnej na całe auto jest porównywalny z lakierowaniem go. Ceramika w tym przypadku jest idealnym wyjściem pomiędzy tanim woskiem, a bardzo budżetową folią.

Podsumowanie

Zabezpieczenie ceramiczne lakieru jest bardzo dobrą opcją ochrony auta przed warunkami, które nieubłagalnie się do nas zbliżają. Sól na drogach oraz błoto nie będą w żaden sposób pobłażliwe dla Twojego auta, a malutkie ogniska korozji uwielbiają takie warunki dając Ci w prezencie na wiosnę rudą niespodziankę. Możesz jej uniknąć zabezpieczając odpowiednio swoje auto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − 3 =